Türk bilim insanlarından Netflix’e dair çarpıcı araştırma

Dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde (Covid 19) abone sayısını 220 milyonun üzerine çıkaran Amerikan dijital yayın platformu Netflix her yönüyle araştırıldı.

Editörlüğünü İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kenan Duman’ın yaptığı “Netflix Etkisi: Dijital Çağda Ekran Kültürü” kitabında 15 çalışma ile kapsamlı bir çalışma yapıldı. Kitapta, reklam, izleyici araştırması, binge watching, küreselleşme, sinema, kültür emperyalizmine dair başlıklar altında Netflix’in etkisi mercek altına alındı.

HABER MEDYATAVA


Türk bilim insanlarından Netflix’e dair çarpıcı araştırma
Duman kitabı, kısa sürede 220 milyonu aşkın abonesiyle önde gelen dünyanın lider dijital içerik platformlarımdan Netflix’in televizyon stratejileri ve olanaklarına dikkat çekmek amacıyla hazırladıklarını belirtti.
Türk bilim insanlarından Netflix’e dair çarpıcı araştırma - Resim : 2
Kenan Duman
Netflix’e dair akademik çalışmaların ülkemizde çok yeterli olmadığını savunan Doç. Dr. Duman, amacının literatüre katkıda bulunmak olduğunu ve konuya dair çalışmalara öncülük etmesini umduğunu belirterek, “Yaşadığımız evrende hemen hemen her gün yeni bir içerikle gündeme gelen Netflix’in bilimsel çalışmalarla mercek altına alınması önemlidir. Netflix’e ilgi duyan, her yönüyle incelemek isteyen insanlar için önemli bir başvuru kaynağı olduğuna inanıyorum. Konuya ilgi duyan herkesi bu kitabı okumaya davet ediyorum” dedi.

kaynak: https://www.medyatava.com/haber/turk-bilim-insanlarindan-netflixe-dair-carpici-arastirma_253252

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir