İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, alakalı makaleler, videolar, podcast’ler ve diğer medyayı oluşturup paylaşarak bir kitleyi çekmek, ilgisini çekmek ve elde tutmak için kullanılan bir pazarlama stratejisidir . Bu yaklaşım uzmanlık kazandırır, marka bilinirliğini artırır ve sattığınız şeyi satın alma zamanı geldiğinde işletmenizin akılda kalmasını sağlar .

Bir içerik pazarlama stratejisi, markanızı bir düşünce lideri olarak kurar ve çeşitli şekillerde içerik oluşturup dağıtarak hedef kitleniz arasındaki güveni artırır. İçerik pazarlaması, müşterileri çeken ve sadakat oluşturan, müşteriyi elde tutmada etkili kılan bir tür gelen pazarlamadır .

İçerik pazarlama tanımı: İçerik pazarlaması nedir?

MailChimp İçerik Yenileme -105 Grafik 1

İçerik pazarlamasının tutarlı kullanımı, olası ve mevcut müşterilerinizle ilişkiler kurar ve besler. Kitleniz, şirketinizi başarılarıyla ilgilenen bir ortak ve değerli bir tavsiye ve rehberlik kaynağı olarak gördüğünde, satın alma zamanı geldiğinde sizi seçme olasılıkları daha yüksektir.

İçerik pazarlaması neden ö

nemlidir?

İçerik pazarlama, işe yaradığı kanıtlanmış bir taktiktir. Ayrıca, rekabet avantajı sağlar. Verilerin içerik pazarlaması hakkında ne söylediğine bir göz atın:

MailChimp İçerik Yenileme -105 Grafik 2

İçerik pazarlaması, işletmelere birçok yönden fayda sağlar. Doğru yapıldığında, etkili bir içerik pazarlama stratejisi şunları yapabilir:

 • Çevrimiçi görünürlüğü artırın . Bir içerik stratejisi, özellikle insanlar sürekli olarak sorunlu noktalarına çözüm ararken daha fazla müşteri ve web sitesi ziyaretçisi çekmenize yardımcı olabilir. İlgi duydukları bir konu hakkında eğitici ve bilgilendirici içerikler sunmak, web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla çevrimiçi görünürlüğü artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Daha fazla müşteri adayı oluşturun . Trafik çekmek için içerik pazarlaması kullanıldığında olası satışları artırabilirsiniz. Müşterileri eğitmek güven oluşturduğundan ve işletmenizden alışveriş yaparken kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olduğundan, daha fazla müşteri adayı oluşturabilir ve potansiyel müşterilerle ilişkiler geliştirmeye başlayabilirsiniz.
 • Bağlılığı artırın . Sadakat, pazarlama ve iş dünyasında çok önemlidir çünkü müşterileriniz ne kadar sadıksa, o kadar tekrar satın alma yapacaklardır. Tüketicileri bilgilendiren içerikler sunmak, markanızla güven oluşturmaya başlamalarına ve sizi bir düşünce lideri olarak görmelerine yardımcı olabilir.
 • Otoriteyi geliştirin . İçerik geliştirmek, otoriteyi geliştirmek ve sektörünüzde bir düşünce lideri olmak için idealdir. İçerik yalnızca güven oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markanızı belirli bir konuda en yetkili kişi olarak konumlandırabilir.

İçerik pazarlaması nasıl çalışır?

İşletmeniz potansiyel müşterileri çekmek, birileri ne satın alacağınızı araştırırken ürününüz veya hizmetiniz için bir örnek oluşturmak ve satışları kapatmak için içerik pazarlamasını kullanabilir .

Etkili bir şekilde kullanmak için, satış döngüsünün her aşamasında, farkındalıktan üzerinde düşünmeye ve satın almaya kadar doğru içeriği sunmanız gerekir. Bu kulağa karmaşık geliyorsa endişelenmeyin: İçeriğe bu şekilde yaklaşmak aslında süreci basitleştirir.

Şirketler, etkileşim kurmak ve satış yapmak için satış döngüsünün her aşamasında içerik pazarlamasını nasıl kullanıyor?

Farkındalık aşaması

Satış sürecinin ilk aşamasında, içeriğiniz hedef kitlenizin en önemli endişelerine odaklanmalıdır. Acı noktaları, zorlukları ve soruları hakkında yazmak, size onlarla etkileşim kurmak için en iyi şansı verir. Farkındalık aşamasındaki içerik eğitici, nasıl yapılır tavsiyesi olmalıdır. Satışlarınızı değerlendirme ve kapanış aşamaları için saklayın.

Bu aşama için en iyi içerik makaleler, blog gönderileri , e-kitaplar, videolar ve haber bültenleridir.

Örnekler:

 • Bir restoran, baharda yapılacak bir mezuniyet partisi için menünün nasıl planlanacağı hakkında bir blog yazısı yazar .
 • Bir bisiklet turu şirketi, “Doğru Bisiklet Gezisini Seçmenin 3 Yolu” konulu kısa bir video hazırlıyor.
 • Bir mimarlık firması “Bir Mimarı Tutmadan Önce Sorulması Gereken Sorular” adlı bir e-kitap hazırlar.

değerlendirme aşaması

Değerlendirme aşamasında, içerik yararlı bilgi ve pazarlamanın bir karışımını sunmalıdır. Okuyucuyu, hangi özelliklerin veya işlevlerin aranması gerektiği ve çeşitli özelliklerin onların ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı konusunda eğitmelidir. Elbette içeriğiniz, işletmenizin sunduklarına yönelik olmalıdır.

Bu aşama için en iyi içerik, vaka incelemelerini, nasıl yapılır makalelerini, nasıl yapılır videolarını ve kontrol listelerini veya çalışma sayfalarını içerir.

Örnekler:__

 • Bulut tabanlı bir telefon sistemi şirketi , mükemmel müşteri hizmetini mümkün kılan özellikleri ve işlevleri ayrıntılarıyla anlatan “Telefon Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirmenin 8 Yolu” başlıklı bir kontrol listesi oluşturur .
 • Bir peyzaj şirketi, “Peyzaj Mimarı Tutarken Çoğu Kişinin Yaptığı En Büyük Hatalar” hakkında vaka çalışmaları hazırlıyor.
 • Bir yemek şirketi, “Bir Sonraki Etkinliğinizde Gıda Alerjilerini Nasıl Ortadan Kaldırırsınız” veya “Yemek Şirketinizin Sürdürülebilir Uygulamaları Kullandığından Nasıl Emin Olursunuz?” gibi, sundukları faydalara odaklanan başarılı etkinliklerin vaka incelemelerini sunar.

Kapanış aşaması

İçerik pazarlaması, potansiyel müşteri satın almaya yaklaştığında önemli bir rol oynar. Bu aşamada, hizmetlerinizin veya ürünlerinizin ne kadar harika olduğundan ziyade neden en iyi seçim olduğunuzu düşünmeye devam ettiğiniz sürece satışa odaklanabilirsiniz.

Buradaki ana mesajınız, uzmanlığınız, bilginiz ve sattığınız ürünün ayırt edici faydaları olmalıdır.

Bu aşama için en iyi içerik: vaka çalışmaları, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, satın alma kılavuzu, ürün videosu, araştırma raporu

Örnekler:

 • Bir danışmanlık firması, sunduğu hizmetlere göre şekillenen stratejik planlama, dışarıdan değerlendirmeler ve diğer hizmetlerle uğraşan işletmelerin daha yüksek büyüme kaydettiğini kanıtlayan bir araştırma raporu oluşturur.
 • Bir tasarım ajansı, çeşitli uzmanlıklarını göstermek için farklı sektörlerdeki çalışmalarındaki çeşitliliği sergileyen kısa videolar oluşturur.
 • Bir ortodontist muayenehanesi, hastaları en son teknolojiye sahip ekipmanı ve birinci sınıf hizmeti hakkında referanslarıyla katkıda bulunmaya teşvik eder.

İçerik pazarlamasına nasıl başlanır?

İçerik pazarlaması bunaltıcı gelebilir ama öyle olmak zorunda değil. Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası yönetilebilir ve sürdürülebilir olmalıdır. Başlamak için şu adımları izleyin:

MailChimp İçerik Yenileme -105 Grafik 3

Kitlenizi tanımlayın

Belirli bir okuyucu için içerik oluşturmak için öncelikleri, zorlukları ve tercihleri ​​hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir. Çeşitli bölümleriniz hakkında ayrıntılı açıklamalara sahipseniz, yazmak için 1 veya 2’yi seçin. Aksi takdirde, başlamadan önce hedef kitle üyelerinizin ve potansiyel müşterilerinizin profillerini oluşturun.

Doğru biçimleri belirleyin

Doğru biçim, içeriği oluşturduğunuz satış döngüsünün hangi aşamasına karşılık gelir. Bir diğer önemli husus, hangi biçimlerin değeri sergilemenize en iyi şekilde yardımcı olacağını içerir. Bazıları için bu bir video olacak; diğerleri için bir kontrol listesi.

Bir izleyici, içeriğinizi kalitesine göre değerlendirecek ve yargılamalıdır. Bu işi oluşturmak için dahili veya harici doğru kaynağı belirleyin. Kimin oluşturduğundan bağımsız olarak, kapıdan çıkmadan önce herhangi bir şeyi gözden geçirmesi için profesyonel bir düzeltici kiralayın.

Nasıl dağıtacağınızı belirleyin

Sitenizde içerik yayınlayacak, insanlara e-postayla gönderecek veya bir etkinlik için yazdıracak mısınız? Kitlenizin olma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiğiniz “nereden” başlayın ve mantıklı olan biçimleri seçin. Örneğin, bir makalenin e-posta yoluyla gönderilmesi mantıklıdır, sosyal medyada bir kontrol listesi veya çalışma sayfası yayınlanabilir ve bir satın alma rehberi, satış konuşmasının iyi bir takibidir.

Sürdürülebilir bir program seçin

Hedef okuyucularınızın kim olduğunu ve satış döngüsünün her aşaması için en iyi formatları öğrendikten sonra kısa vadeli (3-6 aylık) bir plan oluşturun. Aşırı iddialı bir içerik pazarlama planı geliştirmek kolaydır . Ancak tasarladığınız plan, bütçenize ve kaynaklarınıza göre gerçekçi bir şekilde oluşturabileceğiniz içerik öğelerine sahip olmalıdır. Her bir içeriği oluşturmanın ne kadar sürdüğünü takip edin, böylece bu süreyi programınıza dahil edebilirsiniz .

En iyi uygulamaları takip edin

Etkileyici içerik net bir şekilde yazılır ve yalnızca sizin ve meslektaşlarınızın bileceği bir jargon içermez. Ayrıca ayrıntılı nasıl yapılır tavsiyesi de içermelidir. Kısa, alakalı, eyleme geçirilebilir bir içerik parçası en iyisidir.

SEO ve içerik pazarlaması

İçerik pazarlaması, iyi potansiyel müşterilerin işletmenizi bulmasını kolaylaştırır. Ancak, arama motoru optimizasyonu (SEO) ile çabalarınızı artırabilirsiniz .

İşte birkaç önemli en iyi uygulama:

Anahtar kelimeler, SEO çabanızın temelidir. Bu çok önemli kelimeler ve ifadeler, bir potansiyel müşterinin bir şirket, ürün veya hizmet ararken bir arama motoruna yazdığı terimlerdir.

İçeriğinize doğru anahtar kelimeleri dahil ettiğinizde daha fazla trafik çekersiniz . En iyi anahtar kelimeler:

 • Sade dil: izleyicilerinizin acı noktalarını ve ihtiyaçlarını açıklamak için kullandıkları dil
 • Alakalı: sağladığınız uzmanlık, ürünler ve hizmetlerle eşleşen anahtar kelimeler
 • Spesifik: Odak noktanızın, sektör uzmanlığınızın, potansiyel sorunlu noktaların ve diğer ilgili detayların bir kombinasyonu

SEO, arama başarısı kısmen içeriğinizin yapacağını söylediği şeyi ne kadar iyi yaptığına bağlı olacak şekilde gelişti. Arama motorları içerik metnini inceler, alaka düzeyini değerlendirir ve başlığın vaat ettiklerini yerine getirip getirmediğini belirler.

Arama motorlarının kopyaya verdiği önem nedeniyle, içeriğiniz boyunca anahtar kelimeler kullanmak önemlidir. Aşağıdaki yönergeleri kullanın:

 • 1 ila 2 anahtar kelimeye odaklanın. Yalnızca birkaç anahtar kelime öbeğine odaklanarak potansiyel müşterileriniz için neyin önemli olduğu hakkında yazarak “anahtar kelime doldurma” yapmaktan kaçının.
 • Başlıkta anahtar kelimeler kullanın. Makalenin ne hakkında olduğunu net ve açık hale getirin.
 • Boyunca anahtar kelimeler kullanın. Anahtar kelimelerinizi içeriğinize doğal bir şekilde dahil etmenin bir yolunu bulun.
 • Konuda kalın. Bir başlıkla ilgili tavsiyeler sunan kaliteli içerik en iyi performansı gösterecektir.

Sosyal medya ve içerik pazarlaması

İçeriğe sahip olduğunuzda, bunu duyurmanın zamanı geldi. Sosyal medya — Facebook , LinkedIn , YouTube , Twitter , Medium, Instagram ve diğerleri — içeriğinizi tanıtmanın kanıtlanmış ve kolay bir yoludur. Bir gönderi yazıp içeriğinize bağlantı veriyorsunuz ve sonra işte! İnsanlar meşgul.

Bunu 3 adımda yapabilirsiniz:

 1. Yüksek potansiyelli kanallara odaklanın. Sizin için en iyi sosyal medya mecraları, hedef kitlenizin uğrak yeridir. Sizi iyi potansiyel müşterilerle buluşturması muhtemel olan büyük, popüler kanalların yanı sıra daha küçük, sektör odaklı kanalları göz önünde bulundurun. Kitlenize hangi kanalları tercih ettiklerini sorun ve tercihlerine göre yönetilebilir bir liste oluşturun.
 2. Kopyanızı kanala uyacak şekilde oluşturun. Her sosyal medya kanalının, eğlenceye karşı bir profesyonellik düzeyi, kabul gören bir sesi ve kendine ait diğer ayrıntıları vardır. Bir kanal için gönderi yazmadan önce, bu ayrıntılara alışmak için gönderileri incelemek için biraz zaman ayırın. Ardından gönderilerinize biraz kendi şirket ruhunuzu katın.
 3. Yaklaşımınızı test edin ve değiştirin. Kazanan bir sosyal medya tanıtım çabası, deneme yanılma gerektirir. Miktar ve kalite için çeşitli kanallardan gelen yanıtları izleyin. Asla bir kitleye dönüşmeyen çok sayıda tıklamanın aksine, daha az yüksek potansiyelli etkileşim, bir kanalın uygun olduğu anlamına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir